Projekty

Damaru

 • Ivana a Anežka Hessová - tanec kathak
 • Elena Kubičková - esrádž
 • Tomáš Reindl - tabla, didžeridu, hlas, realtime looping

Skupina DAMARU vychází z tradic severoindického klasického chrámového tance kathak, ke kterému přistupuje vlastním tvůrčím způsobem. Kathak je dnes odborníky považován za jediný klasický tanec, v němž i indičtí umělci mohou uplatňovat nové choreografie. V hodinové koncertní performanci propojuje DAMARU taneční a hudební svět. Tradiční formy doplňuje improvizovanými plochami, které vycházejí z její evropské zkušenosti. DAMARU staví na prastarých principech severoindických klasických rág, hudební složku představení však obohacuje v některých částech dalšími hudebními nástroji a barvami (didžeridu, alikvótní zpěv) i moderní samplovací technologií.

Skupina vystupovala: hudební, filmové a divadelní festivaly (Karlovy Vary 2002/09, Příjemná setkání 2003, Ferrara mezinárodní festival Itálie 2004, Festival indického jídla 2005, Alternativa a Etno Brno 2005/06, Jeden svět 2006, Happy fest 2007/09, Febiofest 2003/04/06/08, Loď Tajemství 2003/06/07/08/09/10, etc.), podpořila benefiční akce Den pro Indii 2002 (Unicef ), Tanec pro Asii 2005, Slavnosti Díválí 2005/06/07/08/09, doprovázela v Praze vystoupení indických mistrů tance kathak a klasické indické hudby: Dr. N. Jafa (kathak) 2002, Dr. J. N. Goswami (sitár) a M. S. Tripathi (tabla) 2005, S. Mallick (kathak) 2005/06/07/08/10/10. Do nových projektů zve vynikající hudebníky (Amit Chatterjee, Shahab Tolouie, Avijit Goswami) a tanečníky (S. Mallick, Rasa Bihári). Spolupracuje s Indickou ambasádou (umělecká vystoupení).

Popurrí – představení plné tance z daleké Indie a andaluského Španělska ve společném rytmu

Popurrí v překladu znamená taneční směs. Unikátní taneční představení spojuje dvě taneční techniky, klasický indický tanec kathak a španělské flamenco.

Slovo kathak znamená vypravěč, tedy ten, který vypráví příběhy bohů a bohyň a má původ ve staré hinduistické Indii. Na celém světě je obdivován pro svojí náročnou techniku plnou rytmických forem a virtuózních otoček a je jedním z nejrozšířenějších tanců Indie. Flamenco je jedním z nejpopulárnějších světových tanců. Je to způsob interpretace písní, hudby a tanců, prokazatelně romského původu s prvky arabskými, židovskými, indickými a s vlivem španělského folkloru.

Tančí:

 • Ivana Hessová
 • Anežka Hessová
 • Lenka Glasnerová
 • Dita Konášová

Premiéra se konala 19.2.2010 ve Strašnickém divadle.

Ivana Hessová – tanečnice, lektorka, choreografka - klasický indický tanec kathak. Vystudovala divadelní akademii (DAMU). Kathak studovala u vynikajících tanečníků a profesorů v Indii. V roce 2001 založila skupinu Damaru (indický klasický tanec a hudba), vyučuje tanec kathak a pořádá tanečně hudební vystoupení s českými i zahraničními umělci  -  www.kathak.wz.cz


Dita Konášová – tanečnice, lektorka, choreografka – španělský tanec flamenco. Vystudovala Taneční konzervatoř Praha (základy španělských tanců) a Hamu (moderní tanec). Pravidelně studuje ve Španělsku u profesorů flamenca a pořádá v Praze koncerty se španělskými tanečníky. www.penaflamenca.cz


Lenka Gläsnerová – tanečnice a lektorka - španělský tanec flamenco. Vystudovala Taneční konzervatoř a účastnila se mnoha tanečních projektů (Laterna Magika, Český soubor písní a tanců etc.). Pravidelně studuje ve Španělsku u vynikajících tanečníků flamenca. www.penaflamenca.cz

Tara dance company je nový taneční projekt Anežky Hessové

Skupinu tvoří Anežka Hessová a její talentované studentky kathaku, které studují tanec již od dětství. Choreografie Tara dance company vychází nejen z  tradičního tance kathak a indické hudby, ale také používají moderní taneční techniky a  hudební skladby world music. 

Vystupují:

 • Anežka Hessová
 • Emílie Formanová
 • Sára Procházková
 • Tereza Procházková

Omnion – Tanečně hudební projekt

Omnion je sólový projekt hudebníka a skladatele Tomáše Reindla, ve kterém pod jednou slupkou spojuje mnoho vrstev a inspirací hudebními tradicemi východu i západu, spolu s novými hudebními přístupy a technikami. Kromě tradičních nástrojů (např. tabla, didžeridu, valašský pra-klarinet, koncovka) a použití lidského hlasu (alikvótní zpěv, gregoriánský chorál, recitace rytmů) využívá Omnion technologie smyčkování a vrstvení v reálném čase, kdy se doslova před očima (i ušima) posluchačů rodí vícehlasé sbory, rytmické struktury či ambientní plochy.

Tomáš Reindl: tabla, didžeridu, alikvótní zpěv, beat-box, středověký dulcimer, valašský pra-klarinet a bluesovou harmoniku, realtime looping, hudební elektronika,atd..

www.tabla-tom.com

Zvláštní host programu:
Anežka Hessová - tanec kathak